Na het grote succes van de kleuteropera’s van afgelopen seizoen zet het Fakkeltheater in 2026-2027 nog sterker in op muziektheater voor zijn allerjongste publiek. Vanaf 13 september opent de Zwarte Zaal opnieuw regelmatig haar deuren voor kleine theaterbezoekers vanaf 2,5 jaar en hun (groot)ouders. Met vier heel verschillende voorstellingen bewijst KLEUTEROPERA dat opera, klassieke muziek en muziektheater ook voor jonge kinderen verrassend toegankelijk, speels en meeslepend kunnen zijn. Het seizoen start met Alfred Jodocus Kwak, gevolgd door Wakker!, La Traviata en Hans & Grietje.
Opera voor kleuters? In het Fakkeltheater weten ze ondertussen dat het perfect kan.
Na de enthousiaste reacties op de kleuteropera’s van het voorbije seizoen krijgt het concept in 2026-2027 een uitgebreid vervolg. Verspreid over het theaterseizoen staan opnieuw verschillende muzikale voorstellingen op het programma die helemaal zijn afgestemd op jonge kinderen.
KLEUTEROPERA wil kinderen al op heel jonge leeftijd laten kennismaken met zang, muziek en theater. Geen klassieke muziek vanop afstand, maar muzikale verhalen waarin zang, spel, decor, instrumenten en fantasie samenkomen. De voorstellingen zijn compact, visueel en toegankelijk opgebouwd en nodigen kinderen uit om mee te kijken, luisteren, dromen en beleven.
ALFRED JODOCUS KWAK OPENT HET KLEUTEROPERASEIZOEN

Op zondag 13 september wordt het kleuteroperaseizoen afgetrapt met een wel heel bekende eend.
Herman van Veen werd 80 en dat wordt gevierd met nieuwe avonturen van Alfred Jodocus Kwak. In Een muzikale reis rond de wereld in 12 liedjes met Alfred Jodocus Kwak nemen twee actrices, twee muzikanten én een tekenaar het publiek mee op reis met het bekende eendje.
Alfred heeft opnieuw heel wat spannende avonturen beleefd. In het frisse verhaal gaat Herman van Veen ook de grotere thema’s niet uit de weg, maar vanzelfsprekend telkens vertaald naar de leefwereld van het jonge publiek.
Alfred is intussen zelf een klassieker geworden, maar blijft eeuwig jong. Na verschillende generaties kinderen te hebben veroverd, mag nu ook een nieuwe generatie hem ontdekken.
De voorstelling is te zien op 13 en 20 september om 15.00 uur.
WAKKER! – DROMEN MET JE OGEN OPEN

Op 30 september verandert de Zwarte Zaal in dromenland tijdens Wakker!, een slaapverkwikkend bedtijdconcert voor kleine dromers.
Pyjama aan, favoriete knuffel mee en genieten maar.
Twee muzikanten en een wakkere actrice nemen de kinderen mee op een bed van stemmen, klanken en muziek. Met instrumenten, sprankels humor en een magisch lappendeken verklanken ze de nacht en reizen ze van slaapdieptes naar maanhoogtes.
Een zachtzinnige en tegelijk speelse voorstelling rond iets wat ieder kind kent: slapen, wakker worden en dromen.
LA TRAVIATA VOOR KLEUTERS? WAAROM NIET?

Op 12 december gaat KLEUTEROPERA nog een stap verder. Want hoe vertel je La Traviata, een van de beroemdste opera’s uit het klassieke repertoire, aan kinderen?
Opera Caramba! gaat die uitdaging graag aan en vertaalt het wereldberoemde verhaal naar een laagdrempelige theatrale vorm voor jonge oren en ogen.
Het oorspronkelijke verhaal bevat allesbehalve evidente thema’s, maar de grote emoties en de kracht van Verdi’s muziek blijken ook een jong publiek te kunnen aanspreken wanneer ze met voldoende fantasie worden vertaald.
En misschien is La Traviata dichterbij dan we denken: ook films als Moulin Rouge en Pretty Woman vonden inspiratie bij deze operaklassieker.
HANS & GRIETJE: NIET MALS, WEL MUZIKAAL
Tijdens de kerstvakantie, op 6 januari 2027, sluit Hans & Grietje deze reeks af.
Het leven is niet mals voor Hans en Grietje. Niet mals, maar wel muzikaal.
De betoverende operamuziek van Engelbert Humperdinck voert het publiek over onbekende paden naar een mysterieus peperkoeken huisje. En daar moet natuurlijk even van geproefd worden.
Sopraan Lissa Meyvis kruipt in de huid van Grietje én haar zingende vader. Zus Laura Meyvis wordt broertje Hans en vertelt de liedjes aan elkaar, van aria tot Zandman.
Deze voorstelling richt zich op kinderen vanaf 4 jaar.
VAN OPERAZAAL NAAR OPERAHOFJE
Een bezoek aan KLEUTEROPERA eindigt bovendien niet wanneer het applaus verstomt.
Na de voorstelling opent Tante Lissa op de scène het poortje van haar Operahofje. Daar mogen de kinderen tekenen en schilderen rond alles wat ze net hebben gezien, gehoord en beleefd. Tante Lissa schildert zelf mee en ook artistiekerige opa’s en beelderige mama’s mogen gerust een borsteltje vastnemen.
Het mooiste kunstwerk maakt kans op de . Al is de jury bijzonder mild: omdat alle kunstwerken om ter mooist zijn, gaat uiteindelijk iede r kind als winnaar naar huis.
Zo wil het Fakkeltheater van KLEUTEROPERA niet alleen een eerste kennismaking met muziek en theater maken, maar een complete theaterervaring waarin jonge bezoekers zelf mogen kijken, luisteren, voelen én creëren.
PRAKTISCHE INFORMATIE

Tickets kunnen gereserveerd worden:
- online via de webshop
- telefonisch via 03 500 11 22
- aan de kassa van het Fakkeltheater, Hoogstraat 12, 2000 Antwerpen
KLEUTEROPERA 1 – Alfred Jodocus Kwak
Zondag 13 september 2026 – 15.00 uur
Zondag 20 september 2026 – 15.00 uur
KLEUTEROPERA 2 – Wakker!
Woensdag 30 september 2026 – 15.00 uur
KLEUTEROPERA 3 – La Traviata
Zaterdag 12 december 2026 – 15.00 uur
KLEUTEROPERA 4 – Hans & Grietje
Woensdag 6 januari 2027 – 15.00 uur
Alle voorstellingen vinden plaats in de Zwarte Zaal van het Fakkeltheater, Reyndersstraat 7 in Antwerpen.
KLEUTEROPERA richt zich op kinderen vanaf 2,5 jaar. Voor Hans & Grietje geldt een leeftijdsadvies vanaf 4 jaar.
Tickets kosten € 18 standaard en € 10 voor kinderen jonger dan 12 jaar.
Meer informatie en tickets via www.fakkeltheater.be.
